FAQ najczęściej zadawane pytania - pompy ciepła
Działanie pompy ciepła
Oferujemy nisko jaki i wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda, które zapewniają ogrzewanie oraz ciepłą wodę.
- Pompa ciepła czynnik R32
- Serwis 24 h/dobę
- Gwarancja nawet 10 lat
- Rozwiązanie przyjazne dla środowiska - bezpieczniejsze dzięki Bluevolution
- Większa energooszczędność i klasa energetyczna
- Proste, intuicyjne ustawienia i monitoring poprzez nowoczesny sterownik
- Atrakcyjny design, który pasuje do każdego wystroju wnętrza
- Gwarantowany niewielki obszar zabudowy i łatwa instalacja
Jest to możliwe, choć zależy od budynku i właściwego doboru urządzenia. W domach energooszczędnych i pasywnych pompa ciepła może być źródłem ogrzewania i energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) ograniczając koszty ogrzewania.
Znaczący jest koszt samego urządzenia - wyższy w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła. Ceny zależą od typu oraz mocy. Najlepszym momentem na inwestycję w pompę jest budowa nowego domu. Wówczas koszt pompy rozłoży się w czasie i może zostać włączony np.: do kredytu na budowę domu.
Można także nabyć pompę w ramach termomodernizacji budynku i otrzymać zwrot inwestycji z dotacji i programów wspierających środowisko. Jednym z takich działań jest Program "Czyste powietrze". Pozwala on najwięcej zaoszczędzić na wymianie starego źródła ciepła na nowoczesne i automatyczne (jak pompy ciepła).
Pamiętajmy, że pompa ciepła to jedno z najtańszych eksploatacyjnie źródeł ciepła, bo 70% energii pochodzi z powietrza, a tylko 30% to energia elektryczna elektryczna. A dodatkowe wykorzystanie prądu z instalacji fotowoltaicznej sprawia, że ogrzewanie będzie bardziej ekologiczne.
Tak. Pompy są bardzo wydajnym, a przez to popularnym rozwiązaniem grzewczym w domach. Nawet przy temperaturach ujemnych pompa nadal będzie działać, wspierając się zamontowanymi grzałkami. Większość powietrznych pomp ciepła działa efektywnie bez wspomagania do około -5 st. C.
Oczywiście! Jeśli pompy ciepła posiadają odpowiedni program (sterownik), można najefektywniej wykorzystać instalację fotowoltaiczną. Ale i bez tego opłaca się posiadać pompę ciepła wraz z modułami. Dzięki zasobnikowi ciepłej wody, który traktujemy jako magazyn energii, prąd wyprodukowany z instalacji PV w ciągu dnia wykorzystujemy do nagrzania wody, którą zużyjemy wieczorem. To rozwiązanie daje nam możliwość wykorzystania "darmowej" energii elektrycznej.
Kwestie techniczne
Nie, nie ma też potrzeby zaglądania do niej podczas pracy, bo wszystko da się ustawiać przez panel sterujący. Sama konserwacja nie jest kosztowna ani skomplikowana. Wystarczy przegląd raz do roku.
Nie, choć na etapie projektowania nowego budynku warto założyć ten rodzaj źródła ciepła. Pozwoli to na zaoszczędzenie wydatków związanych z inwestycją w kominy, kanały wentylacyjne czy przyłącza gazowe. W miejscu przeznaczonym wcześniej na kotłownie, można stworzyć pralnię lub spiżarnie.
Zazwyczaj dzień. Może się jednak wydłużyć ze względu na stopień skomplikowania instalacji domowej.
W razie problemów
Infolinia Synergio: 600 220 096
E-mail: serwis@synergio.pl
lub bezpośrednio u konsultanta regionalnego Synergio
Słownik pojęć
COP to współczynnik wydajności cieplnej, czyli stosunek mocy grzewczej pompy ciepła do mocy energii elektrycznej do pracy sprężarki. Najczęściej przedstawiany jest dla parametrów 7 st. C (temp. na wejściu do pompy ciepła) i 35 st. C (na zasilaniu systemu grzewczego). Im współczynnik COP jest większy, tym większa jest efektywność pompy. Najlepsze pompy mają współczynnik rzędu 5.
Przykład: pompa ciepła pobiera 1 kWh energii elektrycznej i 4 kWh ciepła z otoczenia. Następnie przekazuje 5 kWh ciepła do systemu grzewczego. Zatem pompa ciepła dostarcza więcej energii cieplnej niż zużywa prądu na jej wytworzenie. Jest więc ekonomiczna w eksploatacji. W tym przypadku ma właśnie współczynnik wydajności rzędu 5.