nowoczesne rozwiązania energetyczne

Blog

Autor: admin_sy
29 maja 2020

Panele słoneczne czy panele fotowoltaiczne – co wybrać?

Wiele osób myśli, że panele słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to jedno i to samo. Jest to błąd. Chociaż oba urządzenia działają „na energię słoneczną”, jedno służy do wytwarzania ciepła, a drugie – dostarczania energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego. Czym się różnią i czy jedne nad drugimi mają jakąś przewagę?

Panele fotowoltaiczne – jakie są ich rodzaje i ile kosztują?

Mówiąc ogólnie, panele fotowoltaiczne są wykonane z krzemu, co pozwala na zmianę ciepła w energię elektryczną. A bardziej szczegółowo – z tego krzemu wykonane są używane w tym celu ogniwa fotowoltaiczne – elementy półprzewodnikowe, które mogą być połączone zarówno szeregowo, jak i równolegle. To właśnie one „zapełniają” powierzchnię każdego panelu. Spotykamy ogniwa monokrystaliczne oraz cienkowarstwowe. Pierwsze cechuje duża solidność i wydajność, drugie – są wydajne, ale cechuje je bardzo delikatna konstrukcja, są za to tańsze.

Obojętnie od rodzaju ogniw, schemat działania wszystkich paneli fotowoltaicznych jest taki sam – promieniowanie cieplne przechodzi przez złączony z panelami inwerter, zmieniający wytworzony prąd stały w zmienny. Ten zaś jest rozprowadzany do domowej sieci elektrycznej. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje takich paneli:

  • panele fotowoltaiczne polikrystaliczne – powstają z połączenia monokryształów krzemu, a wykonane z nich ogniwa są kwadratowe i mają jasnobłękitną barwę. Są stosunkowo tanie, najtańsze to wydatek nawet poniżej 500 złotych za jeden, jednak mają mniejszą moc od monokrystalicznych, a także cechuje je mniejsza odporność na wysokie temperatury. Sprawność tego rodzaju paneli jest zadowalająca, dlatego często stają się wyborem dla osób, mających większą powierzchnię do pokrycia;
  • panele fotowoltaiczne monokrystaliczne – mają barwę ciemniejszą od polikrystalicznych, a na skutek specyfiki produkcji cechuje je charakterystyczny kształt, przypominający kwadrat o ściętych rogach. Są cenione ze względu na wysoką trwałość oraz wysoką wydajność, która umożliwia uzyskanie dużego poziomu mocy z mniejszej powierzchni. Kosztują od ok. 650 złotych za najtańsze.

Wspólną zaletą obu rodzajów paneli jest możliwość ich zdalnego kontrolowania, co jest możliwe po montażu inwertera z obsługą sieci Wi-Fi – i oczywiście zainstalowaniu na urządzeniu mobilnym odpowiedniej aplikacji producenta. Ponieważ panele to solidne, jednoczęściowe powierzchnie, poziom ich awaryjności stoi na niskim poziomie, nie są także wymagane konserwacja ani serwisowanie.

Panele słoneczne – jakie są ich rodzaje i ile kosztują?

Zadaniem instalacji z kolektorami słonecznymi jest zamiana promieniowania słonecznego na ciepło. Jego nośnik to specjalnie przygotowany roztwór glikolu i wody, który krąży w instalacji dzięki pracy zespołu pompowo-sterowniczego. Panele słoneczne pozwalają w ten sposób nie tylko na ogrzewanie wody w budynku mieszkalnym, ale mogą być również wykorzystywane wspomagająco do ogrzewania domu. Dzielą się na kolektory płaskie, próżniowe rurowe i próżniowe płaskie.

  • Kolektory płaskie – ich główny element to przewodzący ciepło absorber. To właśnie od niego rozprowadzane jest do instalacji odpowiedzialnej za ciepłą wodę użytkową. Ceny kolektorów tego typu zaczynają się od ok. 1000 złotych.
  • Kolektory próżniowe rurowe – ich cena zaczyna się od ok. 1300 złotych, a zaletą jest wychwytywanie tzw. promieniowania rozproszonego, czyli światła przebijającego się przez warstwę chmur. Są produkowane z rur szklanych, a dzięki użyciu lustra CPC można dodatkowo skupiać promieniowanie, podnosząc wydajność. Istnieją ich dwie kategorie: z przepływem bezpośrednim oraz rurkami grzewczymi
  • Płaskie kolektory próżniowe – kosztują od 1400 złotych, a działają z użyciem podciśnienia, które pozwala zminimalizować straty ciepła z promieniowania

Występuje tu zjawisko, które nie jest spotykane w panelach fotowoltaicznych – stagnacja. Na czym polega? Jeśli kolektor (każdego rodzaju) nie oddaje przez określony czas ciepła do cieczy w zasobniku, panel może ulec awarii.

Który rodzaj paneli wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jeśli chce się mieć energię elektryczną pozyskiwaną wprost ze słońca, wówczas jedynym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Cechuje je bezawaryjność i prostota użytkowania, a także wysoka trwałość. Wielu producentów paneli tego typu daje 25-30 lat gwarancji na swoje produkty, co już samo w sobie świadczy o ich solidności.

Jeśli chcesz mieć zapewnioną w domu ciepłą wodę, a prąd pozyskujesz od zewnętrznego dostawcy, wówczas pomogą kolektory słoneczne. To rozwiązanie polecane zwłaszcza w przypadku gospodarstw, w których używa się gazowych lub elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody.

W obu przypadkach instalacja nie emituje dwutlenku węgla, jej praca jest całkowicie bezgłośna, a użytkownik zaoszczędza na kosztach prądu lub grzania wody. Podsumowując krótko – zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne to czysty zysk!

Działania PRO-Natura

W 2017 roku, huragan stulecia zniszczył 70 tysięcy hektarów lasu w Polsce. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia, gdzie całkowitemu zniszczeniu uległy drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew rośnie dzięki Wam. Dziękujemy, będziemy sadzić więcej.

Czysta energia wpływa na środowisko.
Każdy montaż paneli fotowoltaicznych SYNERGIO S.A. świętujemy sadzeniem drzew.
Drzewa sadzimy w rejonie Borów Tucholskich, dwa razy do roku. Część dochodu firmy po prostu przekazujemy na ten szczytny cel.
Kolejne nasadzenia planujemy na jesień 2021.
Dołącz do tego zielonej rewolucji! Naszym celem jest milion!

TWÓRZ Z NAMI ZIELONE PŁUCA POLSKI
"

Zamów rozmowę

Dowiedz się ile możesz oszczędzić

Wypełnij formularz aby nasz doradca mógł się z Tobą skontaktować. Nasz konsultant oddwoni w 28 sekund w godzinach 8 - 17:00. Po godzinach? Zostaw namiar - oddzwonimy!

    Zamawiam rozmowę

    Zamów rozmowę

    Nie mogą Państwo teraz rozmawiać? Zapraszamy do kontaktu przez Chat.

    Rozpocznij chat


    Wyślij email

    Jeśli nie mają teraz Państwo czasu na rozmowę zapraszamy do wysłania emaila.

    Napisz wiadomość