nowoczesne rozwiązania energetyczne

Blog

Autor: admin_sy
27 sierpnia 2020

Ogniwa fotowoltaiczne – czym są i jak działają?

Energia elektryczna, chociaż uniwersalnie stosowana w niemal całej współczesnej technologii, może pochodzić z bardzo różnych źródeł. Niektóre z nich, jak na przykład paliwa kopalne, są nieodnawialne, dlatego użycie ich, chociaż opłacalne, coraz bardziej wypada na tle długoterminowym. Całe szczęście, coraz większą rolę w gospodarce energetycznej odgrywają alternatywy – odnawialne źródła energii, korzystające z naturalnych zjawisk, aby pozyskać naturalną energię. Są one czyste oraz ekologiczne, a przy odpowiednim wykonaniu także i ekonomiczne!

Jedną z najistotniejszych opcji, po które można sięgnąć, jest energia słoneczna. Aby ją skutecznie pozyskać, zazwyczaj wykorzystuje się ogniwa fotowoltaiczne. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie – co to są ogniwa fotowoltaiczne? Wydaje się, że większość z nas ma przynajmniej generalne pojęcie dotyczące tego, jak wyglądają te urządzenia, lecz istotne jest tu wgłębienie się nieco w ich działanie oraz zakres funkcjonalności, aby tak naprawdę je zrozumieć.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne – najistotniejsze fakty

Fotoogniwo korzysta z tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego, aby przekształcić padające na nie promienie słońca w odnawialną energię elektryczną. Urządzenia te wykonane są ze specjalnego półprzewodnika. Fotony, które dostarczane są na panel przez promienie słoneczne, wprowadzają ich cząsteczki w ruch, a wewnątrz ogniwa przebiegają złożone procesy fizyczne, których ostatecznym rezultatem jest prąd stały, następne przemieniany przez inwerter w prąd zmienny, nadający się do zasilania urządzeń domowych i nie tylko.

Gdzie można wykorzystać fotoogniwa?

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych jest szersze, niż może się wydawać. Obecnie popularne jest montowanie ich na domach, szczególnie na dachach budynków. Odpowiednio ukierunkowane, mają one styczność z promieniowaniem słonecznym przez zdecydowaną większość dnia, intensywnie generując prąd i odciążając rachunki gospodarza. Szacuje się, że instalacja taka funkcjonuje 25 lat, a nawet dłużej, natomiast zaledwie 6 lub 7 lat to wystarczający okres, aby początkowe koszty związane z jej wykonaniem się zwróciły.

To jednak nie wszystko! Fotoogniwa są powszechniejsze, niż może się wydawać. Urządzenia te mogą przybierać różne wymiary i istnieje duża szansa, że obcuje się z nimi na porządku dziennym, nawet jeśli nie posiada się prywatnej instalacji fotowoltaicznej na swoim dachu. Mianowicie, chodzi tu o wykorzystanie ich jako stałe i niezawodne źródło dodatkowego zasilania na szerokim zakresie urządzeń codziennego użytku.

Wymienić można tu przykładowo:

  • kalkulatory,
  • zegarki,
  • samochody hybrydowe,
  • lampy ogrodowe.

Jak widać, potencjał tej technologii został zauważony przez niejedną branżę, można zatem powiedzieć, że stały się one niemal nieodłącznym elementem naszego życia. Potwierdza to, że są to urządzenia warte uwagi, a także inwestycji – jako odnawialne źródło energii, najlepiej wypadają one w długoterminowym zastosowaniu, pozwalając na prowadzenie wydajnej i zbalansowanej gospodarki energetycznej.

Dlaczego warto stawiać na fotowoltaikę?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, co to są ogniwa fotowoltaiczne oraz jak działają ogniwa fotowoltaiczne, warto podsumować te informacje w nieco innym kontekście. Mianowicie, chodzi tu o opłacalność oraz ogólne korzyści wynikające z korzystania z tego typu instalacji na co dzień.

Jak każda technologia, fotowoltaika nieustannie się rozwija, na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, a już istniejące są usprawniane i stają się odczuwalnie tańsze. Obniżka cen i zwiększenie zysków naturalnie przekłada się na zwiększenie zainteresowania obejmującego ogniwa fotowoltaiczne i wzrost ich popularności. Jak wykazują dane, jest to inwestycja całkowicie opłacalna, która po zwrocie początkowych kosztów przekłada się tylko i wyłącznie na stabilne zyski, szczególnie przy wprowadzeniu do gospodarstwa domowego. Rzecz jasna, ich faktyczna efektywność zależy od wielu czynników, lecz w ogólnym rozrachunku prezentują się one naprawdę dobrze i zadowolą większość osób, które cenią sobie wydajność i niezawodność.

Działania PRO-Natura

W 2017 roku, huragan stulecia zniszczył 70 tysięcy hektarów lasu w Polsce. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia, gdzie całkowitemu zniszczeniu uległy drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.

Odpowiedzialność i nasz cel

Blisko 200 000 drzew rośnie dzięki Wam. Dziękujemy, będziemy sadzić więcej.

Czysta energia wpływa na środowisko.
Każdy montaż paneli fotowoltaicznych SYNERGIO S.A. świętujemy sadzeniem drzew.
Drzewa sadzimy w rejonie Borów Tucholskich, dwa razy do roku. Część dochodu firmy po prostu przekazujemy na ten szczytny cel.
Kolejne nasadzenia planujemy na jesień 2021.
Dołącz do tego zielonej rewolucji! Naszym celem jest milion!

TWÓRZ Z NAMI ZIELONE PŁUCA POLSKI
"

Zamów rozmowę

Dowiedz się ile możesz oszczędzić

Wypełnij formularz aby nasz doradca mógł się z Tobą skontaktować. Nasz konsultant oddwoni w 28 sekund w godzinach 8 - 17:00. Po godzinach? Zostaw namiar - oddzwonimy!

    Zamawiam rozmowę

    Zamów rozmowę

    Nie mogą Państwo teraz rozmawiać? Zapraszamy do kontaktu przez Chat.

    Rozpocznij chat


    Wyślij email

    Jeśli nie mają teraz Państwo czasu na rozmowę zapraszamy do wysłania emaila.

    Napisz wiadomość