20 stycznia 2021
Jak odliczyć koszty poniesione na fotowoltaikę?
Montaż modułów fotowoltaicznych stanowi na przestrzeni ostatnich lat, niezwykle często wybieraną inwestycję dla różnego rodzaju nieruchomości. Dzięki zastosowaniu odpowiednich paneli, ceny rachunków za prąd mogą spaść nawet o 90%, bowiem fotowoltaika czerpie energię elektryczną ze słońca. Dla większości inwestorów kluczowe znaczenie mają właśnie niższe opłaty i tym samym możliwość zwrotu całej inwestycji po kilku latach.
Nie każdy jednak wie, że moduły fotowoltaiczne są także doskonałą opcją, dzięki której możemy inwestycję taką odliczyć od podatku. Niestety, ale wiedza na ten temat jest jeszcze znikoma i nie każdy posiada odpowiednie w tej kwestii informacje. Chcielibyśmy więc bliżej spojrzeć na ten temat, by dać Państwu kompleksową wiedzę na temat możliwości odliczenia fotowoltaiki od podatku.
Ulga termomodernizacyjna
Instalacja fotowoltaiczna to z pewnością duża inwestycja, jeśli w grę wchodzą koszty jej założenia. Dzięki jednak uldze termomodernizacyjnej, można odliczyć ją od podatku już w najbliższym podatku PIT za rok, w którym została ona zainwestowana. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kwota odliczenia musi być jednak pomniejszona o dotację z programu dofinansowania. Jest to niezwykle ważna informacja, o jakiej powinien wiedzieć każdy, kto chce z takiej ulgi termomodernizacyjnej skorzystać. Wprowadzona 1 stycznia 2019 roku i dotyczy ona tych wszystkich wydatków, które związane są z instalacją i termomodernizacją domu. To, co stanowi element najważniejszy, to czas jej zakończenia. Całość prac musi być bowiem ukończona w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, jaki dotyczy pierwszych poniesionych na taką inwestycję wydatków. Ulga termomodernizacyjna określona jest przez Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 roku poz. 2489. Dzięki takiej uldze łączna cena paneli fotowoltaicznych w końcowym rozrachunku automatycznie spada.
Wybierając taką formę ulgi podatkowej, odliczyć można od ceny całkowitej takie działania jak:
- instalacja paneli i kolektorów słonecznych
- cieplenie i modernizacja dachu oraz budynku
- wymiana okien
- zamontowanie pompy ciepła
- instalacja ogrzewania elektrycznego, gazowego lub olejowego
- montaż wentylacji z zastosowaniem rekuperacji budynku
- audyt energetyczny
- dokumentacja projektowa
Dofinansowanie do fotowoltaiki
Chcąc sięgnąć po dofinansowanie fotowoltaiki, każdy z inwestorów może postawić na program – Mój Prąd. Jest to rozwiązanie obsługiwane i wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu programowi część poniesionych kosztów może zostać zwrócona. Ile zwrotu można otrzymać? Maksymalna kwota zwrotu wynosi 5 000 złotych. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, aby móc o taką formę dofinansowania się ubiegać.
Farma fotowoltaiczna – inwestycja w biznes
Część inwestorów, posiadających pieniądze i możliwości inwestycji, decyduje się na farmy fotowoltaiczne, dzięki którym można zarabiać pieniądze. Jak to wszystko działa? Wystarczy konkretna przestrzeń, która musi spełnić określone wymogi, aby właśnie na niej można było ustawić generator fotowoltaiczny. Tysiące paneli przerabiają płynące ze słońca ciepło i światło na energię, jaka wykorzystywana jest w naszych domach, biurach, sklepach czy gospodarstwach. Osoba zakładająca farmę fotowoltaiczną może sprzedawać energię, zarabiając na niej naprawdę duże pieniądze.
Jedno jest pewne – instalacja fotowoltaiczna to przyszłość, na jaką stawia coraz większa grupa odbiorców. Dzięki niej można zatroszczyć się o środowisko naturalne, obniżyć do minimum koszty za prąd, a w wielu przypadkach także, postawić na naprawdę opłacalny biznes.