29 maja 2020
Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?
Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz bardziej powszechnym widokiem są moduły fotowoltaiczne na dachach domów. To najczęściej stosowane rozwiązanie dla umieszczenia modułów tak, by instalacja generowała jak najwięcej energii ze źródeł odnawialnych. Myśląc o instalacji, od razu widzimy panele słoneczne na dachach, a tymczasem to nie jest jedyne rozwiązanie dla ich umiejscowienia. Niektóre osoby, decydujące się na założenie instalacji z różnych powodów decydują się na zamontowanie modułów na gruncie, lub ścianie budynku. Jakie warunki muszą być spełnione, aby idealnie zamontować moduły na dachu? Dlaczego zamiast dachu, można czasem wykorzystać pod montaż paneli niezagospodarowaną przestrzeń działki przydomowej? Które rozwiązanie jest lepsze?
Instalacja fotowoltaiczna na dachu – co brać pod uwagę?
Moduły fotowoltaiczne do jak najbardziej wydajnego działania potrzebują odpowiedniego miejsca. Decydując się na ich montaż najczęściej myślimy o dachu budynku. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ zwykle dachy zapewniają najlepsze nasłonecznienie niezbędne do prawidłowego działania całej instalacji. Jednak nie każdy dach nadaje się do montowania na nim paneli. W pierwszej kolejności musimy brać pod uwagę poziom nasłonecznienia oraz to, czy inne budynki lub drzewa nie zacieniają naszych modułów, co znacznie obniżyłoby ich wydajność. Budynek położony tak, by jego dach skierowany był na południe, ewentualnie południowy wschód, lub południowy zachód to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wtedy na moduły słońce pada najdłużej, a dzięki temu instalacja działa najwydajniej.
Montaż paneli na dachu nie ma sensu, gdy jest on skierowany centralnie na północ, ponieważ instalacja nie będzie generować energii, znajdując się w ciągłym zacienieniu. Dużo informacji możemy znaleźć na temat koniecznego kąta nachylenia dachu (najlepiej około 30-45%), co powoduje, że znajdujące się na nim panele fotowoltaiczne pochłaniają optymalnie największą dawkę promieni słonecznych, a zimą trudniej osadza się na nich śnieg. Najlepiej, jeżeli nasz dach jest spadzisty, ale nawet przy całkowicie płaskim dachu, nie musimy rezygnować z paneli, ponieważ wtedy montuje się je na specjalnych stelażach, tak, by zachować odpowiedni kąt nachylenia. Ważna jest powierzchnia dachu oraz to, czy jest ona wystarczająca dla odpowiedniej ilości modułów, zdolnych wygenerować taką energię jaka jest nam potrzebna. Pokrycie dachu (rodzaj dachówek itp.) to już trochę inna sprawa, ponieważ różnego rodzaju moduły można po prostu dopasować. Dużym plusem fotowoltaiki na dachu jest zagospodarowanie przestrzeni dachowej, bez ingerowania w wygląd przydomowej działki i zajmowania miejsca, które można przeznaczyć na coś zupełnie innego. Odpowiednio zamontowane panele wpływają na wydajność całej instalacji. Dodatkowo, jeżeli dach jest skośny i nie trzeba montować na nim stelaży, wpłynie to na koszt montażu całej instalacji. Jedyną ich wadą jest brak stałego dostępu do paneli, choćby po to, by od czasu do czasu je wyczyścić i sprawdzić ich stan.
Instalacja na gruncie – co robić, jeśli z jakichś przyczyn nie możemy montować paneli na dachu?
Jeżeli z jakiegoś powodu (dach skierowany na północ, mocne zacienienie) nie możemy umieścić modułów fotowoltaicznych na dachu, wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie przydomowa działka. Montaż paneli na gruncie ma wiele zalet, do których należą choćby: zagospodarowanie nieużywanej dotąd przestrzeni, czy łatwiejszy, niż w przypadku dachu dostęp do paneli. Wprawdzie moduły nie wymagają ciągłego sprawdzania i czyszczenia, ale od czasu do czasu warto zrobić przegląd. Oczywiście modułów nie montuje się bezpośrednio na gruncie, tylko na specjalnych stelażach, które zapewniają optymalny kąt nachylenia. Materiał, z jakiego wykonane są stelaże, musi być odporny na warunki pogodowe, korozję itp. Działka musi również spełniać odpowiednie warunki, aby panele mogły działać z jak największą mocą. Podstawą jest dobre nasłonecznienie, nie możemy montować konstrukcji pod drzewami. Panele słoneczne muszą być skierowane w odpowiednią stronę świata, żeby generowały pożądaną energię, a przy tym miały równocześnie właściwą wentylację. Przed montażem warto zwrócić też uwagę na rodzaj i jakość gleby na naszej działce. Cała konstrukcja ma swoją wagę, więc nie umiejscowimy jej na piasku, ani innej sypkiej glebie, gdyż spowodowałoby to zapadanie się konstrukcji.
Inne metody montażu fotowoltaiki
Najrzadziej stosowaną metodą montowania paneli fotowoltaicznych, jest umiejscowienie ich na elewacji budynku. Jeżeli inne metody zawodzą i nie możemy umieścić modułów na dachu lub gruncie, można zainteresować się tym tematem. Oczywiście tutaj też muszą być spełnione odpowiednie warunki, jak choćby zachowanie bezpieczeństwa według przepisów przeciwpożarowych czy odpowiedni rodzaj okładziny elewacyjnej, należy także sprawdzić, czy budynek nadaje się w ogóle do tego, by montować na nim panele. Odpowiednie nasłonecznienie to także kryterium według którego musimy działać. Przykładem najczęściej stosowanego rozwiązania w przypadku paneli na ścianie budynku jest elewacja wentylowana. Każdy ze sposobów montażu paneli fotowoltaicznych wymaga przede wszystkim konsultacji ze specjalistą, celem idealnego rozwiązania dla konkretnego budynku czy działki.