Osoby, które zdecydowały się już na własną instalację fotowoltaiczną i czerpanie energii ze źródeł odnawialnych, wiedzą z pewnością wiele o poszczególnych typach instalacji, częściach, z jakich się składa oraz warunkach, jakie powinny być spełnione, aby działała jak najwydajniej. Tymczasem warto wcześniej dowiedzieć się o tym, jak w ogóle wygląda przyłączenie mikroinstalacji do sieci, jakie dokumenty należy mieć i jakie warunki spełnić? Nie jest to trudna procedura, ale wymaga dokładności.
Instalacje fotowoltaiczne dzielą się na trzy typy: on-grid, off-grid oraz hybrydowe, ale tylko dwie z nich nie mogą działać bez uprzedniego podłączenia do sieci. Mowa tu oczywiście o instalacjach:
Instalacja off-grid jest całkowicie niezależna, a prąd wyprodukowany przez moduły fotowoltaiczne gromadzony jest w akumulatorach.
Status Prosumenta uzyskujemy po zgłoszeniu instalacji do przyłączenia do sieci. Oprócz statusu Prosumenta (użytkownik instalacji jest jednocześnie producentem i konsumentem wytwarzanej przez moduły energii), uzyskujemy upusty (net-metering), ale tylko przy instalacjach, których moc szczytowa nie jest większa, niż 50kW.
Najwięcej instalacji fotowoltaicznych zakładanych jest w pojedynczych gospodarstwach domowych, na własny użytek ich mieszkańców. Jednak coraz większą popularność zyskują instalacje dla firm, szczególnie tych związanych z przetwórstwem żywności lub np. hodowlą zwierząt. Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych również decyduje się na ten krok w celu obniżenia kosztów energii wykorzystywanej szczególnie do oświetlenia wspólnej przestrzeni (jak klatki schodowe, parkingi, tereny przed budynkami itp.). O przyłączenie fotowoltaiki do sieci mogą ubiegać się:
Ważną informacją dla osób wnioskujących o przyłączenie instalacji do sieci, jest to, że należy złożyć wniosek i wymagane dokumenty najpóźniej na 30 dni przed terminem podłączenia instalacji.
W celu ubiegania się o podłączenie naszej instalacji do sieci, musimy zgromadzić wszystkie wymagane dokumenty. Należą do nich: schemat instalacji (opisujący sposób przyłączenia fotowoltaiki, podpisane przez osobę uprawnioną, elektryka lub instalatora), dane techniczne (parametry i charakterystyka urządzeń wchodzących w skład instalacji), certyfikaty urządzeń. Dodatkowo, jeżeli osoba ubiegająca się o przyłączenie prowadzi działalność gospodarczą, wymagany będzie wydruk z KRS lub CEIDG.
Wniosek o przyłączenie instalacji musi zawierać także wymagane informacje, a do tych należą: dane osobowe zakładającego instalację, typ instalacji, dane dotyczące instalacji, dane określające moc instalacji, opis typów wszystkich urządzeń, wykorzystywanych do instalacji, dane instalatora wraz z podpisem.
Niezwykle istotną częścią przyłączenia instalacji do sieci jest wymiana standardowego licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy. Zakład energetyczny sprawdza wniosek w ciągu 30 dni i jeżeli wszystko jest przeprowadzone prawidłowo, wymieni licznik na swój koszt. Dlaczego wymiana licznika jest taka ważna? Licznik dwukierunkowy zlicza energię oddawaną do sieci – pobieraną i oddawaną liczy się w kWh. Należy pamiętać o podaniu odpowiedniego okresu rozliczeniowego, ponieważ instalacja generuje nadwyżki głównie w miesiącach letnich i wiosennych. Gdyby instalacja fotowoltaiczna została podłączona z licznikiem jednokierunkowym, nadmiar energii przesłanej do sieci, zostałby potraktowany jako energia pobrana przez nas, co spowodowałoby wyższe rachunki. Dlatego tak ważna jest wymiana licznika.
Po spełnieniu wszystkich wcześniejszych warunków i wymianie licznika na dwukierunkowy pozostaje jeszcze jeden krok do wykonania, czyli podpisanie umowy kompleksowej. Czym jest umowa kompleksowa i jakie korzyści daje prosumentowi? Umowa kompleksowa podpisywana po wymianie licznika obejmuje jednocześnie dystrybucję prądu i sprzedaż. W zależności, czy dostawcą prądu był Energa, Tauron, Enea, PGE, Innogy, to ten sam dostawca zawiera z właścicielem instalacji umowę kompleksową, dotyczącą dystrybucji i sprzedaży prądu. Umowa kompleksowa jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ podpisując ją, dostajemy jedną fakturę na dwie usługi dystrybucji i sprzedaży energii. Należy jeszcze pamiętać, że umowę kompleksową możemy podpisać wtedy, gdy nasz sprzedawca energii podjął ustalenia z miejscowym OSD (Operatorem Systemu Dystrybucyjnego).
Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków i podpisaniu umowy kompleksowej, instalacja jest już gotowa do produkowania przyjaznej dla środowiska, zielonej energii.
W 2017 roku, huragan stulecia zniszczył 70 tysięcy hektarów lasu w Polsce. Najbardziej ucierpiały lasy w rejonie Torunia, gdzie całkowitemu zniszczeniu uległy drzewostany na powierzchni 18 tysięcy hektarów.
Czysta energia wpływa na środowisko.
Każdy montaż paneli fotowoltaicznych SYNERGIO S.A. świętujemy sadzeniem drzew.
Drzewa sadzimy w rejonie Borów Tucholskich, dwa razy do roku. Część dochodu firmy po prostu przekazujemy na ten szczytny cel.
Kolejne nasadzenia planujemy na jesień 2021.
Dołącz do tego zielonej rewolucji! Naszym celem jest milion!
Wypełnij formularz aby nasz doradca mógł się z Tobą skontaktować. Nasz konsultant oddwoni w 28 sekund w godzinach 8 - 17:00. Po godzinach? Zostaw namiar - oddzwonimy!
Nie mogą Państwo teraz rozmawiać? Zapraszamy do kontaktu przez Chat.
Rozpocznij chatJeśli nie mają teraz Państwo czasu na rozmowę zapraszamy do wysłania emaila.
Napisz wiadomość